Ailevi Akdeniz Ateşi

Görüntülenme: 255 kez

Ailevi Akdeniz Ateşi

Ailesel Akdeniz Ateşi, çoğunlukla akdeniz ülkelerinde daha sık görülmekte olup, tekrarlanan ateş, karın ve göğüs ağrısı ile eklem ağrıları şeklinde görülmektedir. Kalıtımsal bir hastalık olduğu belirtilen Ailesel Akdeniz Ateşi’ne neyin sebep olduğu bilinmemektedir.

Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığının Özellikleri

Ailevi Akdeniz Ateşi hastalığının 3 temel işareti vardır. Bunlar;

Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığının Nedenleri

Bu hastalık kalıtımsal bir hastalık olup, 1992 yılında bulunan pyrin geninin sebep olduğu belirlenmiş ve 1997 yılında da genetik bozukluklar belirtilebilmiştir. Her 6 kişiden 1 i bu genetik bozukluğa sahiptir. Bu nedenle de bu bölgelerdeki evlilik işlemlerinden önce genetik testin yapılması istenir.

Ailevi Akdeniz Ateşi Tanısı

Bu hastalık için kesin tanı, ancak genetik test yapılması sonrasında konulabilir. Hastanın nöbetler sırasında veya nöbet sonrasında yapılan muayeneleri ve bir takım testler sonrasında da bu hastalığın tanısı konulabilir.

Ailevi Akdeniz Ateşi tanısı bir takım klinik bulgulara dayanılarak konulur. Bunlar;

Tekrarlayan ataklar: Hastanın, hastalık belirtilerini tanımlaması önemlidir. Belirtiler, diğer hastalık belirtileri ile karıştırılmamalıdır. Bu nedenle hastanın yakın takibe alınması gerekir.

Yapılan kan testleri: Hastadan atak sırasında alınan kanda mevcut olan lökosit sayısı, çökelme hızı vb. değerlerin, atak sonrasında normale dönmesi tanı konulmasında yardımcıdır.

Ailedeki hastalık geçmişi: Bu hastalığın görüldüğü kişilerin büyük bir çoğunluğunun ailesi ve akrabalarında da benzer şikayetlere sahip olan kişilerin olduğu gözlemlenmiştir.

Amiloidoz

Hastanın kolşisin tedavisine yanıt vermesi: Ailevi akdeniz ateşi hastası olduğu düşünülen hastaya belirli dozda kolşisin verilir. Eğer hasta bu dozu aldıktan sonra atak geçirmez veya atak süresinde gözle görünür bir azalma görülür ise konulan tanı desteklenmiş olur.

Genetik testler: Ailevi akdeniz ateşi ile ilgili olarak Mefv geninde hastalığa neden olan mutasyonlar üzerinde tarama yapılır.  Bunların sayısının çok fazla olması, tamamının taranmasına imkan tanımamaktadır. Bilenen mutasyonlarda, mevcut hastaların ancak %60-80 ininde bulunmaktadır.

Ailevi Akdeniz Ateşi Tedavisi

Ailevi Akdeniz Ateşi hastalığı genetik bir hastalık olduğundan tamamıyla tedavisi edilmesi mümkün değildir. Sadece hastalığın neden olduğu bozuklukların ortadan kaldırılmasına yönelik tedavi yapılabilir. Bu tedavi sırasında da, Çiğdem bitkisinden elde edilen kolşisin kullanılır. Ülkemizde Colchicum-Dispert ve Kolsin isimleri ile sayılmakta olan bu ilaç, iltihabı baskılayıcı özelliği sayesinden gut ve behçet hastalığı tedavilerinde de kullanılmaktadır.

Kolşisin ilacı; atakların engellenmesi veya hafifletilmesi ve Amiloidoz gelişiminin engellenmesi amacıyla ailevi akdeniz ateşi hastalığında kullanılmaktadır. Bu ilacın dozu, hastanın kilosuna bağlı olarak belirlenmekte olup, düzenli olarak doktor kontrolünde kullanılması gereken bir ilaçtır.

 

 

Bu Makaleye Yapılan Yorumlar

Ailevi Akdeniz Ateşi adlı makaleye henüz yorum yapan yok. İlk yorum yazan siz olun!

Yorum Yapın

HASTALIKLAR [ Tüm Liste İçin ]
Zatürre nedir? Zatürre nedir?  hastalık resmi

Zatürre nedir?  Zatürre, akciğer iltihabı olarak adlandırılır ve bakteri, virüs ve mantar gibi mikroplar aracılığıyla oluşur. Bu hastalık ihmal edildiği takdirde ölüme...

Daha fazla bilgi »
Uyku apnesi nedir? Uyku apnesi nedir? hastalık resmi

Uyku apnesi nedir? Uyku halinde iken de eğer bir hastalık söz konusu değil ise normal bir şekilde nefes alınması gerekir. Eğer nefes alma işlemi 10 saniye ve fazlası kadar kesilir ise bu kişid...

Daha fazla bilgi »