Alerji nedir?

Görüntülenme: 194 kez

Alerji nedir?

Özellikle mevsim geçişlerinde yaşanılan alerji, farklı sebeplere bağlı olarak kendini gösterir. Alerji, vücuda girmiş olan mikroplara karşı, vücudun tepki vermesine denir. Herhangi bir nedenle, bir şeye, bir yere ya da yediklerinize tepki veriyor iseniz büyük bir ihtimalle alerjiniz var demektir. Neye alerji olduğunuz da ancak yapılan alerji testleri sonrasında anlaşılabilmektedir.

Alerji testleri hemen hemen her hastanede yapılmaktadır. Yapılan bu test sonrasında, besin alerjisi, polen alerjisi, bakteriler, ev tozu, evde kullanılan temizlik maddeleri, parfüm ve deodorantlar, güzellik ve bakım ürünleri içindeki kimyasallar,  küf mantarı, evcil hayvan tüyleri gibi ekenlerden hangisinin alerjinizin sebebi olduğu netlik kazanır. 

Alerjinin Belirtileri Nelerdir?

Alerjinin en bilindik tepkileri arasında, ani ve sürekli hapşırma, kaşıntı, deride kızarıklık ve dökülme, nefes alıp vermede zorluk veya nefes daralmasını sayabiliriz. Vücut, yukarıda sayılan nedenlere bağlı olarak her zaman tepki vermeyebilir. Yani belirli bir yaştan sonra da vücut tepkisini gösterebilir. Bunun sebebi de, vücudun artık direncini yitirmiş olmasıdır.

Alerjik reaksiyonların oluşmaması için ne yapılmalıdır?

Alerjik tepkilere maruz kalmamak için, öncelikle neye karşı alerjinin olduğu doğru tespit edilmeli ve buna karşılıkta gerekli tedbirler alınmalıdır. Örneğin;

Alerji nasıl tedavi edilir?

Alerji, yaşamınız boyunca sizden ayrılmayan bir parçanızdır. Bu nedenle de, alerji tedavisi sırasında doktorunuzun verdiği ilaçları tavsiye ettiği oranda ve şekilde kullanmalı ve diğer dış etkenler için de gerekli dikkati göstermelisiniz.  Bunun dışında evinizi sürekli havalandırmalı, temizlik düzenli yapılmalı, mümkün olduğu kadar kullanılan halının tüylü olmamasına ve hatta hiç kullanılmamasına dikkat edilmelidir.

Alerjik hastalıklar kimlerde daha çok görülmektedir?

Vücut direncinin zayıf olması nedeniyle daha çok çocuklarda görülen alerjik hastalıklar, ilerleyen yaşlarda karşılaşılan rahatsızlıklar nedeniyle de aniden bir şeye alerji duyulması ihtimali üzerine, her yaş grubunda da görülebilmektedir.

Bu Makaleye Yapılan Yorumlar

Alerji nedir? adlı makaleye henüz yorum yapan yok. İlk yorum yazan siz olun!

Yorum Yapın

HASTALIKLAR [ Tüm Liste İçin ]
Zatürre nedir? Zatürre nedir?  hastalık resmi

Zatürre nedir?  Zatürre, akciğer iltihabı olarak adlandırılır ve bakteri, virüs ve mantar gibi mikroplar aracılığıyla oluşur. Bu hastalık ihmal edildiği takdirde ölüme...

Daha fazla bilgi »
Uyku apnesi nedir? Uyku apnesi nedir? hastalık resmi

Uyku apnesi nedir? Uyku halinde iken de eğer bir hastalık söz konusu değil ise normal bir şekilde nefes alınması gerekir. Eğer nefes alma işlemi 10 saniye ve fazlası kadar kesilir ise bu kişid...

Daha fazla bilgi »