Uyku apnesi nedir?

Görüntülenme: 182 kez

Uyku apnesi nedir?

Uyku halinde iken de eğer bir hastalık söz konusu değil ise normal bir şekilde nefes alınması gerekir. Eğer nefes alma işlemi 10 saniye ve fazlası kadar kesilir ise bu kişide uyku apnesi var demektir. Genellikle nefes almanın durması sonrasında gürültülü bir şekilde horlama meydana gelir. Ancak bazı durumlarda nefes alamama da söz konusudur.

Uyku apnesi kimlerde görülür?

Yapılan araştırmalar, uyku apnesinin kilolu ve 40 yaş üstü kişilerde daha sık görüldüğünü göstermiştir. Bu rahatsızlık kalıtımsal olarak da görülebilir.

Uyku apnesi, hastanın kendisi tarafından genellikle fark edilemez. Bu nedenle de uyku sırasında yanınızda bulunan kişiye büyük sorumluluk yüklenmektedir. Eğer uyuyan bir yakınınızın 10 saniyenin üzerinde nefesinin kesildiğini gözlemlemiş iseniz mutlaka durumdan kişiyi haberdar etmeli ve bir uzman ile görüşmesini tavsiye etmelisiniz.

Uyku apnesi belirtileri nelerdir?

Uyku sırasında nefes tıkanıklığı hali

İnsanlar uyurken, düzensiz soluyabilirler. Bu genellikle, uykuya dalma hali, uyanma zamanı ya da rüya görme sırasında daha net görülür. Ancak uyku apnesi olan kişilerde ise, nefes alma 10 saniyeden 1 dakikaya kadar kesilebilir. Nefesin bu şekilde kesilmesi, yani kişinin kendisini boğulacak gibi hissetmesi ve nefes duraksama sayısının artması insan beyninde ciddi hasarların oluşmasına neden olabilir.

Düzensiz solunum hali

Uyku apnesinin en belirgin özelliği, uyku sırasında solunumun aniden durmasıdır. Bu duraklamaların sonrasında genellikle yüksek tonda horlamalar ve iç çekmeler görülür.

Horlamanın cinsi diğer horlama şekli ile karıştırılmamalıdır. Genellikle sırt üstü yatan kişiler daha çok horlarlar. Ancak uyku apnesi sorunu olan kişiler, hangi yönde ve şekilde yatarlar ise yatsınlar mutlaka horlar ve hiçbir şekilde rahat edemezler.

Gündüz yaşanılan uyku halleri  

Uyku apnesi rahatsızlığı olan kişiler durumdan haberdar olamadıkları için sorunları yaşamaya devam ederler ve maalesef gece uykularını istedikleri şekilde tamamlayamazlar. Ne kadar erken yatarlarsa yatsınlar, uykuları kesildiği için uyandıklarında bile yine uyumak isterler. Yani yorgunluk halleri bir türlü bitmez. Bu durumda olan kişilerin özellikle araba kullanması çok sakıncalıdır. Kişi direksiyon başında iken, etrafa konsantre olamaz ve bu durumda da trafik kazasına sebebiyet verir.

Uyku apnesi hastalarına nasıl teşhis konulur?

Daha önceden de değindiğimiz belirtileri gösteren kişilerin KBB uzmanına muayene olması ve şikayetlerini bildirmesi gerekir. Öncelikle endoskopik muayene yapılarak, farklı sorunlardan veya hastalıklardan kaynaklanan şikayetler olup olmadığı kontrol edilir. Kesin teşhis için ise, laboratuvarda uyku çalışması yapılır. Uyku analizi yapılabilmesi için hastaya Polisomngrafik Uyku Tetkiki’nin yapılması gerekir. Yapılan bu tetkik sonrasında sonuçlar değerlendirilir ve hastanın uyku apnesi sorunu yaşayıp yaşamadığı belirlenir.

Uyku apnesi teşhisi konulan hasta nasıl tedavi edilir?

Uyku apnesi tedavisinde pozitif basınçlı solunum cihazları kullanılmaktadır. Bu cihazların farklı cinsleri bulunmakta olup, hastalığın durumuna bağlı olarak hangisinin kullanılacağı uzman tarafından belirlenir. Belirlenen aletin düzenli kullanımı gerektiğinden uzman kişi tarafından sağlık raporu düzenlenir ve bağlı bulunulan sosyal güvenlik kurumundan aletin alınması sağlanır.

Uyku laboratuvarına kimler başvurabilir?

ayrıca obezite sorunu, gece terlemesi ve gece idrar hali ile birlikte bazı riskli hastalıkları da geçirmekte iseler mutlaka uyku apnesi için gerekli olan tetkikler yapılır ve vakit geçirilmeden de tedavilere başlanılır.

Uyku apnesi tedavi edilmez ise hangi hastalıklar görülebilir?

 

Bu Makaleye Yapılan Yorumlar

Uyku apnesi nedir? adlı makaleye henüz yorum yapan yok. İlk yorum yazan siz olun!

Yorum Yapın

HASTALIKLAR [ Tüm Liste İçin ]
Zatürre nedir? Zatürre nedir?  hastalık resmi

Zatürre nedir?  Zatürre, akciğer iltihabı olarak adlandırılır ve bakteri, virüs ve mantar gibi mikroplar aracılığıyla oluşur. Bu hastalık ihmal edildiği takdirde ölüme...

Daha fazla bilgi »
Uyku apnesi nedir? Uyku apnesi nedir? hastalık resmi

Uyku apnesi nedir? Uyku halinde iken de eğer bir hastalık söz konusu değil ise normal bir şekilde nefes alınması gerekir. Eğer nefes alma işlemi 10 saniye ve fazlası kadar kesilir ise bu kişid...

Daha fazla bilgi »