Bronşit

Görüntülenme: 223 kez

Soluk alıp vermemiz burun ve ağız yolu ile olmaktadır. Soluk borusuna ulaşan hava, akciğerlere gitmek için bronşlar üzerinden yol kat eder. Bir takım nedenlere bağlı olarak da bu bronşlar iltihaplanabilir. Bronşların iltihaplanmasına bronşit denilmektedir. Bronşit, akut bronşit ve kronik bronşit olmak üzere iki bölümde incelenmektedir.

Akut bronşit nedir? 

Akut bronşit, özellikle çocuklarda çok sık görülen bir hastalık olup, soğuk algınlığı veya solunum yolları ile bulaşan virüsler nedeniyle bronşların iltihaplanmasıdır. Birkaç hafta süren öksürükler görülebilir ancak bu öksürük daha sonra geçer. Akut bronşit için antibiyotik kullanılmaz.

Eğer mevcut öksürük, iki haftadan daha fazla süredir devam edip, geceleri daha baskın bir hal alıyorsa, bununla birlikte ateş, renkli balgam ve nefes darlığı da çekiliyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Akut bronşitin oluşum nedenleri

Akut bronşitin oluşmasına virüsler neden olmaktadır. Vücut direncinin zayıflaması sonrasında bronşlarda iltihap oluşur ve buna bağlı olarak da şişerek balgam üretir.

Grip ve nezle gibi soğuk algınlığı hastalıklarının sonrasında, özellikle de ağızdan nefes alınması ve alınan nefesin ısıtılamaması sonrasında da bronşit olma ihtimali yüksektir. Ayrıca, hava kirliliği, ani ısı değişimleri de bronşit oluşumunu tetikleyici etkenler arasındadır.

Akut bronşitin belirtileri nelerdir?

Akut bronşit hastalığında, öksürük ve balgam söz konusudur. Öksürüğün şiddeti genelde artış gösterir ve buna bağlı olarak özellikle göğüs bölgesinde ağrı görülür. Hastalığın ilerleyen aşamalarında ateş, titreme, boğaz ve kas ağrısı da görülebilir. Eğer gerekli tedbirler alınmaz ise hastalık zatürreye dönüşebilir.

Bronşit hastalığının tanısı nasıl konur?

Solunum yolu hastalıklarında öncelikle fiziki muayene yapılmaktadır. Belirtililere ve muayene gözlemlerine bağlı olarak da, akciğer filmi, kan tahlili ve boğaz kültürü testi yapılır.

Akut bronşit nasıl tedavi edilir?

Akut bronşit hastalığının tedavisinde öncelikle mevcut olan belirtilerin ortadan kaldırılmasına yönelik, ağrı kesiciler, ateş düşürücüler, öksürük şurupları ve balgam sökücüler verilir. Virüslere bağlı bir hastalık olduğundan antibiyotik verilmez. İlaç tedavisinin yanında kişinin sigara kullanımını da mümkün olduğu kadar azaltması ve hatta bırakması çok büyük bir fayda sağlayacaktır.

 

Kronik bronşit nedir?

Kronik bronşit hastalığı özellikle hava kirliliği olan bölgelerde daha sıklıkla görülmekle birlikte, sigara içen kişilerinde bu hastalıktan munzarip olduğu ve yapılan araştırmalar sonrasında 40-60 yaşındaki erkeklerin çoğunda da kronik bronşit hastalığına rastlandığı belirtilmiştir. Eğer birbirini takip eden aylar içinde bitmeyen bir öksürük ile balgam çıkarıyor iseniz, kronik bronşit hastasısınız demektir.

Kronik bronşit hastalığına neden yakalanırız?

Kronik bronşit hastalarının çoğu, günde en az 1 paket sigara kullanmaktadır. Sigara, bronşlarda mukus yapımını arttırmaktadır. Bunun dışında hava kirliliği de bu hastalığın oluşmasında en büyük etkenler arasında yer alır. İsli havalar ve kükürdioksitin fazla olduğu bölgeler de hastalığın oluşumunu tetikler. Aşırı nemli ve tozlu ortamlar, kötü hava koşulları da hastalığa neden olan faktörler arasında yer almaktadır.

Kronik bronşit hastalığının belirtileri nelerdir?

Hastalığın en belirgin etkileri balgam ve şiddetli öksürüktür. Bu öksürük özellikle de geceleri, insanların uykularından uyanmasına neden olacak derecede şiddetlidir. Kişi gün içindeki en ufak bir hareketini zorlukla gerçekleştirir ve  eylem sırasında da nefes darlığı çekebilir.

Kronik bronşit hastalığı nasıl tedavi edilir?

Kronik bronşit hastalarının özellikle sigara dumanına maruz kalmamaları, kullanıyor iseler de en kısa zamanda bırakmaları gerekir. Çünkü sigarayı bıraktıkları zaman, nefes almaları daha kolaylaşacak ve balgamında hızla azaldığını göreceklerdir.

Kronik bronşit hastalarının mümkün olduğu kadar beslenmelerine dikkat etmeleri ve solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanmamak için de daha dikkatli olmaları, nemli ortamlardan uzak durmaları ve hatta mümkünse daha ılıman iklimin olduğu bölgelerde yaşamaları tavsiye edilir.

 

Bu hastalığın tedavisinde doktorlar tarafından genellikle, balgam sökücü ve iltihap giderici ilaçlar verilir. Bunun yanında hastanın solunum egzersizleri de yapması, hastalığın gidişatında önemlidir. Bulunduğu odanın yeteri kadar havalandırılması, nem oranının iyi ayarlanması ve mevsime göre oda ısısının da doğru ayarlanması iyi olacaktır.

 

Bu Makaleye Yapılan Yorumlar

Bronşit adlı makaleye henüz yorum yapan yok. İlk yorum yazan siz olun!

Yorum Yapın

HASTALIKLAR [ Tüm Liste İçin ]
Zatürre nedir? Zatürre nedir?  hastalık resmi

Zatürre nedir?  Zatürre, akciğer iltihabı olarak adlandırılır ve bakteri, virüs ve mantar gibi mikroplar aracılığıyla oluşur. Bu hastalık ihmal edildiği takdirde ölüme...

Daha fazla bilgi »
Uyku apnesi nedir? Uyku apnesi nedir? hastalık resmi

Uyku apnesi nedir? Uyku halinde iken de eğer bir hastalık söz konusu değil ise normal bir şekilde nefes alınması gerekir. Eğer nefes alma işlemi 10 saniye ve fazlası kadar kesilir ise bu kişid...

Daha fazla bilgi »