Zatürre nedir?

Görüntülenme: 241 kez

Zatürre nedir? 

Zatürre, akciğer iltihabı olarak adlandırılır ve bakteri, virüs ve mantar gibi mikroplar aracılığıyla oluşur. Bu hastalık ihmal edildiği takdirde ölüme sebebiyet veren ciddi bir hastalıktır.

Zatürre, dünyanın her tarafında görülebilen ve yaklaşık 450 milyon kişiyi etkisi altına alabilen ölümcül olabilecek bir hastalıktır. Bu hastalık nedeniyle yaklaşık olarak 4 milyon kişi hayatını kaybetmektedir. Hastalık daha çok gelişmekte olan ülkelerde daha fazla görülmekte olup, 5 yaş altı çocuklarda ve 75 yaş üstü kişilerde ölüm oranı daha yüksektir.

2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre, 151 milyonu gelişmekte olan ülkeler, 5 milyonu gelişmiş ülkelerde olmak üzere toplamda 156 milyon çocukta bu hastalık görülmüştür. Hastalığın rastlandığı ülkelerin başında, Hindistan, Çin ve Pakistan gelmektedir.  Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmaya göre bu hastalık yüzünden gerçekleşen ölümlerin çoğunun yeni doğan döneminde gerçekleşmiş olmasıdır.

Zatürre hastalığının belirtileri nelerdir?

Zatürre hastalığının en sık görülen belirtileri arasında, ateş, öksürük, balgam çıkarma, göğüs ağrısı yer alır iken, bazen nefes darlığı, bilinç kaybı, bulantı-kusma, sık nefes alıp verme, kas-eklem ağrıları, halsizlik gibi belirtiler de görülebilmektedir. Hastalığın ağır geçirilmesi halinde, deri ve mukozanın mavi renk alması söz konusu olup, nefes darlığının artması ve bilinç bulanıklığı da görülebilir

Zatürre hastalığının tanısı nasıl konur? 

Bu tür şikayetler ile gelen hastaların muayenesi sonrasında mutlaka akciğer grafileri çekilir. Bu grafiler üzerinden yapılan kontroller sonrasında kesin tanı konur. Eğer hastalığın ağır geçmesi söz konusu ise, hasta hastaneye yatırılır ve daha detaylı inceleme yapılması için de kan testi, bilgisayarlı tomografi ve balgam testi yapılır. Bu testler ile hastalığa neden olan mikrop belirlenmeye çalışılır. Fakat bazı durumlarda mikrobun cinsi belirlenemeyebilir.

Zatürre hastalığından korunmak için ne yapılmalı? 

Zatürre hastalığından korunmak için, mevcut kronik hastalıklar var ise öncelikle bu hastalıkların kontrol altına alınması gerekmektedir. Daha sonra da beslenme alışkanlıkları değiştirilmelidir. Düzenli ve dengeli beslenme birçok hastalığın oluşmasını ya da etkisini azaltır. Hijyene önem verilmelidir. Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Hatta mümkünse zatürre aşısı olunmalıdır.  Bu aşı Eylül, Ekim, Kasım aylarında yapılabilir.

Zatürre hastalığı nasıl tedavi edilir? 

Zatürre hastalığının tedavisi sırasında, hasta bol bol dinlenmelidir. Bununla birlikte doktor tarafından verilen antibiyotik, ağrı kesici ve ateş düşürücüler tavsiye edildiği dozajda düzenli olarak kullanılmalıdır. Bol bol sıvı almaya devam edilmelidir.

Hastalığın ağır geçmesi halinde hastaya farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Solunum yollarında yaşanan sorunlar nedeniyle solunum desteği uygulanması gerekebilir. Ayrıca hastalık tanısı konulduktan sonra, belirlenen mikrobun cinsine bağlı olarak antibiyotik tedavisine başlanır. Tedavi süreci, hastada bulunan mikrobun cinsine, hastalığın şiddet derecesine ve başka bir hastalığının olup olmamasına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Ateş düştükten sonra genellikle 5-7 gün daha antibiyotik uygulamasına deva edilir. Ancak tedavi 10-21 günde kadar devam edebilir.

Bu Makaleye Yapılan Yorumlar

Zatürre nedir? adlı makaleye henüz yorum yapan yok. İlk yorum yazan siz olun!

Yorum Yapın

HASTALIKLAR [ Tüm Liste İçin ]
Zatürre nedir? Zatürre nedir?  hastalık resmi

Zatürre nedir?  Zatürre, akciğer iltihabı olarak adlandırılır ve bakteri, virüs ve mantar gibi mikroplar aracılığıyla oluşur. Bu hastalık ihmal edildiği takdirde ölüme...

Daha fazla bilgi »
Uyku apnesi nedir? Uyku apnesi nedir? hastalık resmi

Uyku apnesi nedir? Uyku halinde iken de eğer bir hastalık söz konusu değil ise normal bir şekilde nefes alınması gerekir. Eğer nefes alma işlemi 10 saniye ve fazlası kadar kesilir ise bu kişid...

Daha fazla bilgi »